Matricoje vakar buvo nedidelių sutrikimų

Vakar nutiko, iš pirmo žvilgsnio neypatingas dalykas. Tiesiog man feisbuko srautas parodė nekasdieninę nuotrauką. Tai buvo nuotrauka, kuri tą pačia diena, buvo pritraukusi mano dėmesį du kartus. Tą nuotrauką tą diena pamačiau pirmą kartą gyvenime ir ji iš ties puiki.

Viskas prasidėjo nuo to, kad parašęs emocionalų tekstą nutariau parinkti tinkamą iliustraciją. Tokiais atvejais dažniausiai naudoju google picture paieškos variklį, nes jis kažkaip visada atrodė, kad geriausiai sugestina užduotą kriterijų. Uždaviau „bomber B29 superfortress“, nes reikėjo pamušto lėktuvo autentiškos foto. Kažkur tarp rezultatų atsitiktinai įsimaišė IRA tematika, ir tada aš pagalvojau, kad Belfasto vaizdai gal irgi galėtų tikti. Ir tada pamačiau tą fotografiją, kur sužeisto airių kovotojo mergina su jo ginklu taikosi pro pastato kampą į britų karius. Užtrukau nes pasiskaitinėjau apie tai, tada nusprendžiau grįžti prie krentančių lėktuvų. Pasirinkau vietnamiečių numuštą amerikietišką orlaivį iš kurio pilotas spėjo katapultuotis. Bet.

Kai pamačiau tą puikią nuotrauką du kartus, kažkur pasamonėje iškrito warningas, tik iš karto nesupratau kodėl. Neturėjau laiko apmastymams, nes tik vakare man atėjo į galva mintis, o kas jei aš tą fortografija pamačiau neatsitiktinai? Jokios mistikos. Tiesiog tai galėjo būti dirbtinio intelekto platformos įsikišimas. Juk naudojausi Google, kad iliustruoti Feisbuke rašomą tekstą. Sistema apie tai puikiai žinojo. Mes juk senai žinome ir esame pripratę, kad Feisbukas daro „socialinius burbulus“, tai yra filtras, arba asmeninio turinio parinkimas vartotojui pagal interesus. Mes gi žinome, kad Google paieškos sistema rodo ne pagal užduotą kriterijų geriausiai atitinkančius rezultatus, bet pagal tai kaip išreitinguoti rezultatai reklamos platformose. Mes puikiai žinome, kad išėjęs į lauką pavedžioti šuns ir sutikęs seną mokyklos draugą, kurio nematei 20 metų, jau grįžęs namo rasi ji prie Feisbuko „suggested friends“.

Kartą sėdėjome su žmona ir „bičinome“ kaimyną, kurio miela žmona užsiima veltinių darymų. Jau netrukus Feisbuko sraute atsirado veltinių reklamos, nors tokį žodį panaudojau tą diena pirmą kartą gvenime ir tai tik verbališkai. Per kavos pertraukėlę stabtelėjau prie diskutuojančių kolegų, kurie aptarinėjo dronus. Po kelių minučių puikusis Feisbukas man jau pasiūlė naujausią ir puikų DJI modelį. Dar gerai pamenu epizodą, kai kito pažįstamo paklausiau žodžiu, kažką apie senas monetas, nes jis užkietėjęs numizmatas. Dar tą pačią diena gavau pasiūlymą feisbuke įsigyti monetų kalyklos proginę monetą už ypatinga kainą. Ir taip toliau yra aibė pavyzdžių kaip didieji gigantai renka duomenis ir jau ne tik įprastai fiksuoja jūsų paieškos kriterijus, ar paspaudimus. Jie renka viską kas renkama ir kas gali būti fiksuojama visais įmanomais sensoriais. Pavyzdžiui Google funkcija sekti tavo judėjimą ir bandymai atspėti įpročius yra visiems žinomas dalykas, tačiau sugebėjo dar nustebinti. Ryte įsėdus į automobilį, įprastai sistema mane informuoja apie būsimos kelionės trukmę ir pataria maršrutą, ir taip kol kartą sėdęs už vairo iš karto atsidariau Feisbuką, nes norėjau kažką perskaityti kas man tada atrodė svarbu. Googlas pateikė įprastinę informaciją tik tada kai padėjau telefoną ant sėdynės. Pakartojau bandymą kelis kartus ir nustačiau, kad intelektualūs algoritmai daro sprendimą ne tik pagal koordinates, bet ir pagal tai ką aš darau telefone ir netgi ar laikau jį rankoje ir kokioje padėtyje yra telefonas. Taigi iš pateiktų pavyzdžių galime suprasti, kad dirbtinio intelekto algoritmai metrikų turi apsčiai ir analizės daromos daug gilesnės nei galėtume įsivaizduoti. 

Dabar noriu grįžti prie nuotraukos su airių mergina. Kodėl ieškant krentačio Antrojo pasaulinio karo laikų bombonešio man į galva atėjo mintis pasidomėti IRA kovotojais? Gal todėl, kad airių pasipriešinimas yra „prie dūšios“, nes kartais galvoju, kad jaučiuosi kaip jie? Ir čia slypi viena tiesa, kurios net nereikia tikrinti – skaitmeninis tinklas juk irgi žino kaip aš jaučiuosi. Taigi jei jis man atrenka tai ką pirkti, ką valgyti, kaip linksmintis, su kuo bendrauti, kodėl jis neturėtų atrinkti to ką man skaityti, kaip man jaustis ir kuo man tapti!

Padaryti taip, kad atrodytų jog tu pats sugalvojai, kad čia tavo atradimas, kad į galva atėjusi mintis yra originali.

Principas čia gana paprastas: algoritmai žmones abstrachuoja naudodami paternus, paprastai kalbant rūšiuoja į kažkokį kiekinį baigtinį klasifikatorių masyvą. Kiek domėjausi paieškos algoritmų metodiką, jie būtent tuo remiasi ir dėl to pasidaro baisiai efektyvūs, su sąlyga, kad yra pakankamas aparatinis našumas. O jis pakankamas. Kai tada paaiškinti fotografijos pavyzdį? Tiesiog susidūriau su žmogumi, kuris lygiai kaip ir aš buvo priskirtas prie tokios pat kategorijos ir kuriam lygiai kaip man, buvo pritaikytas vienodas poveikio scenarijus. Tikimybė buvo nedidelė, bet taip nutiko, nes algoritmai kad ir kokie gudrūs yra vis dar netobuli.

Sakysite – baik tu, čia tik paprastas sutapimas. O kaip jums, jei aš pasakysiu, kad yra daug atvejų kai dirbtinio intelekto algoritmų kontrolė išslysta iš žmogaus rankų? Algoritmai patys daro sprendimus ir kartais „išprotėja“. Pavyzdžiui 2018 m. autonominis Uber kompanijos automobilis kelyje mirtinai partrenkė moterį. Po to Google darbuotojai pradėjo protestuoti priše Pentagono diebtinio intelekto sistemų kūrimą. Tai pačiais metais, Didžiosios Britanijos balso atpažinimo sistema, kuri skirta išaiškinti sukčiavimo atvejus kai imigrantai teikia prašymus patekti į šalį, tiesiog nusprendė atmesti tūkstančius vizų prašymų, o šimtus nurodė išsiųsti namo. Išmani skaitmeninė medicininė sistema IBM Watson rekomendavo vėžiu sergantiems pacientams vartoti neteisingus ir pavojingus sveikatai preparatus. O JAV imigracijos ir muitinės policijai pagamintas algoritmas pradėjo išdavinėti vienitelį “sulaikymo” sprendimą visiems imigrantams. O Amazon sistema Exo, gavusi priėjimą prie asmeninės šeimyninės informacijos ir paslapčių pradėjo klientus trolinti tarsi iš pasilinksminimo paskatų. Amazon sistema net buvo nominuota, pirmuoju dirbtiniu prankeriu pasaulyje.

Mums patinka galvoti, kad visos tos technologijos, sukurtos padėti ir palengvinti gyvenimą yra kontroliuojamos, jei ne mūsų pačių tai, bent jau vyriausybių. Keiskite požiūrį nes yra jau senai ne taip.

kadras iš filmo “Anon”

Nuorodos:

Self-driving Uber car kills Arizona pedestrian, police say https://www.foxnews.com/us/self-driving-uber-car-kills-arizona-pedestrian-police-say

IBM’s Watson supercomputer recommended ‘unsafe and incorrect’ cancer treatments, internal documents show https://www.statnews.com/2018/07/25/ibm-watson-recommended-unsafe-incorrect-treatments/

Echo records private family chat and sends it to random contact, Amazon offers explanation https://www.gsmarena.com/echo_records_private_family_chat_and_sends_it_to_random_contact_amazon_offers_explanation-news-31272.php